Kamp çantası alırken dikkat etmek gerekenler

Yazdır
© Bu metin İstanbul Lisesi Sakarya İzci Grubu web sitesinden alınmıştır.
İzinsiz kullanılmamasını rica ederiz.

1) Çantanın sırta uyması gerekmektedir. Çantanın ayar olanaklarının kişinin sırt ölçülerine uyması gerekir. Her çanta, her kişiye uyacak kadar ayar olanaklarına sahip olmaz. Çanta alırken çantanın içinin dolu olması çantanın kişinin sırtına uyup uymayacağını anlamak için daha güvenilir bir yöntemdir. Çanta sırta ayarlandıktan sonra, kişinin çantayla başını rahat hareket edip edemeyeceği kontrol edilir. Daha sonra çantanın vücuda değen yerlerinin yumuşak olup olmadığı kontrol edilir.

2) Çantanın sağlam bir çanta olması gerekmektedir. Sırt sisteminin zayıf yerlerinden yırtılacak gibi olmaması, dikişlerinin dayanıklı olması çanta için çok önemlidir.

3) Kamp çantaları satın alınırken hacmine dikkat edilmelidir. Eğer hacmi 60+10 ise 60 litrelik yeri olduğu ve ayrıca 10 litre kadar ise esneyebileceği anlamına gelmektedir. Bazen ise +'dan sonra gelen sayı büyük çantanın yanında verilen küçük bir çanta olabilir. Beş günlük bir kamp için 60 litrelik bir çanta yeterli olacaktır.

3) Metal destekliklerinin olması gerekir.

4) Kullanım amacına göre özelliklerine dikkat edilmelidir. (Yağmurluk vb.)

5) Fiyatının çantanın özelliklerine göre çok pahalı olmaması gerekmektedir. Ayrıca çok lüks bir çantaya da kamplarda genellikle gerek yoktur.