>> 

İEL Sakarya İzci Kulübü

Bilgin » Teknik Bilgiler » Hayatta kalma


Barınak

e-Posta Yazdır PDF
2.2/5 (117 oy)

Hayatta kalabilmeniz için bir barınak bulmanız veya bir barınak yapmanız şarttır. Yapacağınız barınağın ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek seviyede olmalıdır. Öncelikle barınağınız için rüzgar almayan bir yer seçmelisiniz.Sonra yere genişliği tercihen boyunuzdan 15-20 cm fazla ucunda çatal bulunan iki sopayı saplayın. Dalın çatallarının üstüne gelecek şekilde sağlam ve düzgün bir dal koyun. Ve bu dalın üstüne yere 45 derecelik açıyla duracak ince dalları yaklaşık 20 cm arayla dizin. Bu dalların üstüne eğer varsa yağmurun akıp gitmesini sağlayacak bir muşamba serin; eğer yoksa bol bol çalı-çırpı toplayıp açık yer kalmayıncaya kadar dalların üstünü kapatın. Yaptığınız barınağın sağlamlığını arttırmak için birleşim noktalarını iplerle bağlayabilirsiniz.

Bunun yerine bir mağara veya ağaç kovuğu da bulabilirsiniz tabiî ki.

Eğer karlı bir ortamdaysanız biraz daha uğraşmanız gerekmektedir. İglo, doğal oyuklar veya kar tümülüsü yapmanız gerekmektedir.

survival04

 

survival05

Bunlar doğada yapabileceğiniz barınaklarda sadece birkaç tanesidir. Ancak hayatta kalmanıza yeterli olacak barınaklardır.

 

Sosyal Ağlarda Sakarya

FacebookTwitterYoutubePicasa