Mat

Yazdır
© Bu metin İstanbul Lisesi Sakarya İzci Grubu web sitesinden alınmıştır.
İzinsiz kullanılmamasını rica ederiz.

matMat, izolasyon amacıyla üretilmiş bir malzemedir ve doğa sporları yapan, doğayla iç içe olan insanlar için çok önemlidir. Çok iyi bir uyku tulumuna sahip olsanız bile, bir matla birlikte kullanılmadığı sürece yeterli ısı yalıtımı sağlanamaz ve uyku tulumunun işlevlerinin hiçbir özelliği kalmaz. Mat, temelde 2 göreve sahiptir: Bunlar yerle temas ile oluşan ısı kaybını önlemek, arada izolasyon sağlamak ve tabandaki fiziksel bozuklukları(taş, çukur,) daha az hissetmeyi, bunların vereceği rahatsızlığı önlemektir.

Matlar genelde iki tiptir: Köpük matlar ve şişme matlar.

Bizim kamplarda kullandığımız ve hem fiyat hem de hafiflik açısından daha elverişli olan matlar, köpük matlardır. Bunlar adından da anlaşılacağı gibi ana malzemesi köpüktür ve iyi ısı yalıtımı sağlar, oldukça hafiftir. Köpük mat alırken boyunuza uygun olmasına ve minimum kalınlığının 7 mm olmasına dikkat edilmelidir. 7 mm.' den ince matlar ısı yalıtımında ve rahatlıkta iyi değildir.

Şişme matlar ise hem pahalı, hem uğraştırıcı, hem de ağır oldukları için uzun kamplarda kullanılması uygun değildir. Ama şişme matlar da oldukça iyi ısı yalıtımına sahiptir ve köpük mata göre daha konforludur.

Mat kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar:

. Matın kesinlikle kuru kalması sağlanmalı

. Matın kalabalık kamplarda kaybolmasını önlemek için mata isim yazılmalı veya fark edilebilecek bir şey eklenmeli( koli bandı yapıştırmak gibi)

Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir.. Mat çantaya paralel bir şekilde yani çantanın yan kısımlarına bağlanmalıdır.