Kerteriz alma

Yazdır
© Bu metin İstanbul Lisesi Sakarya İzci Grubu web sitesinden alınmıştır.
İzinsiz kullanılmamasını rica ederiz.

kerteriz02Harita üzerinde kerteriz izleme, gerçek bir arazi kerterizinden elde edilen bir açı ve hedeflenen yer kullanılarak, harita üzerindeki yerimizi bulmamızı sağlar.

Örneğin, Uludağ eteklerindeki geziniz esnasında haritada görebildiğiniz bir patikada yürümektesiniz ve bir mola veriyorsunuz. Mola verdiğiniz yerden Uludağ'ı çok net görebilmektesiniz ve patikanın neresinde olduğunuzu merak ediyorsunuz. Pusulanızı çıkarıp Uludağ'ın mola yaptığınız yerden kerterizini alıyorsunuz ve 130 derece çıkıyor. Şimdi bu kerterizi haritada izleyerek patika üzerinde nerede bulunduğunuzu anlayabilirsiniz. Öncelikle pusula indeks çizgisine, 130 derece kerterizini oturtun. Pusulayı haritaya yerleştirip uzun kenarlardan birinin ucunu Uludağ'ın zirvesine değdirin. Pusulayı döndürerek meridyen çizgilerini haritanın kuzey-güney çizgilerine paralel durumuna getirin, bunu yaparken de taban çerçevesinin ucunun hâlâ zirveye değiyor olduğundan emin olun. Taban çerçevesinin kenarı boyunca oluşan hattı, gidiş yönü hattının tersine olarak takip edin (çünkü orijinal kerteriz dağa doğru alınmıştı). Hattının patika ile kesiştiği yer, şuan mola yaptığınız yeri gösterir.

 

 

 

 

 

Arazide Kerteriz

Arazide kerteriz almak Kerteriz almak için uygulanan yöntemin tam tersi yapılır. Pusula yuvasını, istenilen kerterizi indeks çizgisini görene kadar, (mesela 270 derece-batı) döndürmekle başlayın. Pusulayı önünüzde yatay tutarak, tüm vücudunuzu(ayaklarınız dahil) manyetik iğnenin kuzeye yönelik ucu ile yön okunun sivri ucu denk gelene kadar döndürün. Kılavuz oku şimdi 270 dereceyi, yani batıyı göstermektedir.